Mazowsze okiem polonisty: nie-boska wycieczka

Pozostajemy na ciechanowskiej ziemi. Tydzień temu opowiadaliśmy Wam o muzeum pozytywizmu. Tym razem cofniemy się w czasie o jedną epokę i odwiedzimy Muzeum Romantyzmu, gdzie znajduje się jedyny w Polsce pomnik autora m.in. „Irydiona”. O kim mowa? Dowiecie się z dalszej części naszego wpisu 😉

Jak się bawić, to się bawić, czyli o weselu na 4 tysiące osób

Muzeum Romantyzmu mieści się w dawnej posiadłości należącej do rodu Krasińskich w Opinogórze. Składa się ono z kilkunastu budynków, udostępnionych zwiedzającym m.in. neogotyckiego pałacyku, dworku, zabudowań folwarcznych czy oranżerii. Całość usytuowana jest w malowniczym parku krajobrazowym – utrzymanym w stylu angielskim – o powierzchni ok. 22 ha. Po minięciu bramy wjazdowej naszym oczom ukazują się stawy – o łącznej wielkości 4 ha – jakże często odwiedzane przez wędkarzy. W parku rośnie ponad tysiąc starych drzew, a cztery z nich uznane zostały za pomniki przyrody: dęby „Zygmunt” i „Eliza” (mają ok. 280 lat), a także jesiony „Szwoleżer I” oraz „Szwoleżer II”. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii tego zabytkowego parku, zerknijcie tutaj.

Na początku XIX w. ojciec Zygmunta Krasińskiego – gen. Wincenty – rozpoczął budowę neogotyckiego pałacyku, który miał pełnić rolę pawilonu ogrodowego. Obecnie to główna siedziba muzeum i wizytówka tego miejsca. Wydawać by się mogło, że to właśnie tam dorastał przyszły poeta, autor „Nie-Boskiej komedii”. Nic bardziej mylnego. Nieopodal znajdował się zabytkowy, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku, drewniany dwór i to właśnie w nim mieszkał ród Krasińskich. Niestety, budynek ten został rozebrany na początku XX w., a w jego miejscu stanął (w latach 2006-2008) nowy „wiejski polski dworek”. Organizowane są w nim wystawy malarstwa, wernisaże itp. Obok dawnej rezydencji rodu Krasińskich znajduje się XIX-wieczna oficyna, w której kiedyś były pokoje dla gości oraz służby. Współcześnie to także część zabudowań udostępniona turystom.

Efektowny żyrandol w pałacyku neogotyckim

W tym miejscu warto wspomnieć o Zygmuncie Krasińskim. Wychowywał się w Opinogórze, był świadkiem budowy pałacyku. W dniu ślubu jego przyszła żona pierwszy raz przybyła do majątku narzeczonego. Zabudowania oraz urokliwy park podobno wywarły na niej ogromne wrażenie. Co ciekawe, wesele poety zostało połączone z wielkim festynem w przydomowym parku. Na imprezie bawiło się tylko… 4 tysiące gości. W XXI w. taka liczba weselników robi wrażenie, prawda? 🙂

Lustereczko, powiedz przecie… – o zamyślonym Zygmuncie słów kilka

Pomnik Zygmunta Krasińskiego to jedno z najpopularniejszych miejsc do pamiątkowych fotografii

Tuż obok dworku znajduje się pomnik Zygmunta Krasińskiego. Został on postawiony w 1989 r. w 130. rocznicę śmierci poety. Przedstawiony mężczyzna wpatruje się w otwarte lusterko. Interpretacja tego pomnika może być różnorodna, np. poeta wraca zarówno bezpośrednio, jak i wspomnieniami do Opinogóry.

Ławeczka Amelii Załuskiej powstała w prezencie dla Zygmunta Krasińskiego, gdy ten wrócił do domu z Genewy

Pomiędzy oficyną a dworkiem stoi także kilka specyficznych siedzisk – głazy w kształcie stołu i fotela czy marmurowa „ławeczka miłości” postawiona w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej – kuzynki i ukochanej z lat młodości Zygmunta Krasińskiego. Na froncie ławeczki został wyryty napis „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”. Jak głosi legenda, każda osoba, która usiądzie w tym miejscu, niebawem się zakocha. Siadając na ławeczce już nie uchronimy się od strzały Amora. Zachęcamy do przetestowania tego miejsca. Dajcie później znać, jak wyglądają Wasze sprawy sercowe.

Kolorowy świat w ptaszarni

Kurolis, lisokur? Pomysłów na nazewnictwo mieliśmy bez liku. Tak czy inaczej, w Opinogórze można trafić na wyjątkowe ptactwo

Obok pałacyku neogotyckiego znajdują się zabudowania folwarczne. Podczas nie-boskiej wycieczki zwiedza się również powozownię. Co ciekawe, nieopodal zagospodarowano spory teren pod tzw. „ptaszarnię”, gdzie od 2016 r. można podziwiać różne gatunki ptactwa. Jest to miejsce ogólnodostępne dla turystów. Z pewnością to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych. Starsi także mogą się zachwycać wielością gatunków. Zdecydowanie spacer wokół ptaszarni umila czas oczekiwania na otwarcie kolejnego punktu na trasie zwiedzania.

Z loferskiego notatnika: bilet twoim przewodnikiem

Na koniec wspomnimy jeszcze o funkcjonowaniu muzeum. Bilety można zakupić przez Internet lub na miejscu w kasie – ceny oscylują w okolicach 8-10 zł. Co ważne, zwiedzanie rozpoczyna się o pełnej godzinie zegarowej. Jeśli dotrzecie na miejsce wcześniej, możecie odpocząć w pobliskiej kawiarni. Trasa turystyczna jest odgórnie ustalona – na bilecie są zawarte informacje, o której godzinie należy zwiedzać konkretny budynek. W trakcie wakacji w 2020 r. niedostępna dla turystów była oranżeria (obejrzeliśmy ją jedynie z zewnątrz). Całość można zwiedzić w ok. godzinę – oczywiście później pozostaje spacerowanie po parku krajobrazowym.

W jednym z budynków folwarcznych udostępniona została powozownia

Warto także wyjść poza bramę zespołu pałacowo-parkowego i udać się na zwiedzanie kościoła ufundowanego przez ród Krasińskich. Znajduje się on tuż przy włościach autora „Nie-Boskiej komedii”, ale zwiedzanie krypt, w których spoczywa rodzina Krasińskich, możliwe jest jedynie po wcześniejszym kontakcie z plebanią.

Będąc w Opinogórze warto zajrzeć również do miejscowego kościoła. W nim również znajduje się fragment historii rodu Krasińskich

My weszliśmy do środka świątyni, gdzie naszym oczom ukazał się pomnik nagrobny matki poety – Marii z Radziwiłłów Krasińskiej. Autorem monumentu jest Luigi Pampalloni. Przedstawia on scenę śmierci kobiety, przy której klęczy syn, a ręka matki spoczywa na jego głowie. Podobno taki sposób przedstawienia Marii Krasińskiej zaproponował sam Zygmunt, ponieważ ma to nawiązywać do sceny śmierci Orcia z „Nie-Boskiej komedii”.

Opinogóra to niezwykle ciekawe miejsce nie tylko dla każdego pasjonata literatury, ale i turysty niekoniecznie zaznajomionego z konkretnymi pozycjami. Naprawdę każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Proponujemy, by do Opinogóry wybrać się rowerem. Wycieczka z Ciechanowa jest urokliwa, a do celu prowadzi ścieżka rowerowa. Pokonanie drogi – w wolnym tempie – zajmuje ok. 40 minut. Gdy już dotrze się na miejsce, można odpocząć w pobliskiej kawiarni. W parku znajduje się stoisko dla rowerów, gdzie jednoślady bezpiecznie mogą na nas zaczekać. Ze spokojną głową można ruszyć na odkrywanie fascynujących historii i niezwykłych zakątków. Idealny sposób na spędzenie wolnych chwil na łonie natury.

Każdy z naszych wpisów oznaczamy serią hasztagów, które będą stanowić dla Was informacje dot. danego miejsca. Szczegóły dostępne TUTAJ.

#nasportowo #autem #nauboczu #zbuta #dladzieci

One thought on “Mazowsze okiem polonisty: nie-boska wycieczka

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij