Przejazdem w Ujeździe, czyli krótki wpis o lofrowaniu

Podczas naszej wędrówki po województwie łódzkim odwiedziliśmy m.in. Ujazd. Ta niewielka miejscowość w powiecie tomaszowskim obecnie próbuje odzyskać swój dawny blask. Dlatego też, w oczekiwaniu na lepsze czasy, zachęcamy do udziału w wycieczce, w której przybliżymy wam krótką historię Ujazdu i jego atrakcji. Podczas podróży nie zabraknie również wątków filmowo-serialowych.

Dawno, dawno temu… Pierwsze wzmianki o Ujeździe datowane są na 1283 roku. Wówczas gospodarzył nim niejaki Racibor, łęczycki podłowczy. W 1428 roku, gdy wieś należała już do strykowianina Piotra Tłuka, łęczyckiego miecznika, król Władysław Jagiełło nadał Ujazdowi prawa miejskie – ten stan trwał aż do 1870 roku.

Od zamku przez PGR po ośrodek harcerski

Wtedy już (od XVIII wieku) Ujazd należał do rodziny Ostrowskich. Pamiątką po nich jest otoczony parkiem – wzniesiony w 1812 roku – neogotycki pałac. Powstał na fundamentach piętnastowiecznego zamku, którego fragmenty posłużyły do budowy palacu – współcześnie można je zobaczyć na frontowej ścianie budynku.

W rękach wspomnianej familii budowla znajdowała się do 1939 roku. Już po II wojnie światowej pieczę nad pałacem przejął Skarb Państwa. Do 1956 roku budynek pełnił funkcję PGR, a rok później zaczął być użytkowany przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Współcześnie kompleks pałacowo-parkowy znajduje się w rękach prywatnego właściciela – wewnątrz budowli prowadzone są prace remontowe. Dlatego też nie było nam dane zajrzeć do środka. Mogliśmy jedynie z zewnątrz popatrzeć na zabytek i wyobrazić sobie, jak prezentował się w czasach swej świetności.

Dawny pałac Ostrowskich przechodzi kolejny remont

O pałac upomniało się kino

Gdy komuś wyobraźni nie starcza, z pomocą przychodzi Andrzej Barański i jeden z jego filmów – „Nad rzeką, której nie ma„. W produkcji z 1991 roku – jak opisuje Maciej Kronenberg – pałac można zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Pełni on rolę miejsca zamieszkania studentów, którzy przyjechali na obóz. W środku, w filmowym świecie, mieści się m.in. sala gimnastyczna służąca młodym za miejsce do potańcówki – dla zainteresowanych, film można obejrzeć TUTAJ.

Na ekranie występują m.in. Joanna Trzepiecińska, Mirosław Baka, Marek Bukowski czy Andrzej Mastalerz. Jeśli ktoś lubi kino psychologiczne, wystarczy kliknąć w powyższy link 🙂

Na razie nie wiadomo, jakie plany wobec pałacu ma jego nowy właściciel. Być może, już po zakończeniu remontu, ponownie będzie można zajrzeć do środka. Obecnie wszelkie niedostatki i niedosyty rekompensuje spacer po wspomnianym parku. To idealne miejsce nie tylko na ucieczkę od zgiełku ulicy, ale i nastrojowe miejsce do spotkań, np. zakochanych.

Rudy 102 i jego załoga także zawędrowali do Ujazdu

No dobrze, opuśćmy już zespół pałacowo-parkowy i przejdźmy do ostatniego punktu naszej wycieczki. Pisząc o Ujeździe nie możemy nie wspomnieć o serialu „Czterej pancerni i pies”. W omawianej przez nas miejscowości kręcono dwa odcinki (11 i 12) tej kultowej produkcji.

Za plener posłużyły zabudowania PGR przy ulicy Parkowej. Obecnie służą za obiekty mieszkalne, a na ekranie wcielały się m.in. w folwark czy gmach sztabu. Pamiętacie odcinek „Fort Olgierd”, w którym Gustlik dawał lekcję Tomkowi, w jaki sposób ten powinien ładować w czołgu pociski?

Już na zakończenie dodamy, że słyszeliśmy o jeszcze jednej atrakcji Ujazdu. Zapewniano nas, że będąc w tej miejscowości warto odwiedzić jeszcze jeden park – Mikrokosmos. Można tam spotkać gigantyczne owady. Musimy wierzyć na słowo, ponieważ na wizytę w tym miejscu nie wystarczyło nam czasu. Kto wie, może i tę zaległość w przyszłości uda nam się nadrobić 🙂 Tymczasem ruszamy dalej – tradycyjnie – w poszukiwaniu kolejnych atrakcji na mapie województwa łódzkiego.

Każdy z naszych wpisów będziemy opatrywać serią hasztagów, które będą stanowić dla Was informacje dot. danego miejsca.

#bezbiletu #autem #zbuta #nauboczu #naklucz

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij