Noc Muzeów 2021, czyli krótkie lofrowanie po radogosku

Środek maja upływa wielu miłośnikom odkrywania pod znakiem… Nocy Muzeów. Tak, tak, my też postanowiliśmy dać sobie odrobinę kultury, choć zdecydowaliśmy się na wizytę w muzeum w godzinach popołudniowych. Słoneczna sobotnia pogoda zachęciła nas, by wyruszyć na przejażdżkę rowerową. Tym samym połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

Lofrowaliśmy na dwóch kółkach po Łodzi i zawędrowaliśmy w dwie radogoskie miejscówki. Najpierw na „Wyspę Kultury”, tzn. do ośrodka terenowego jednej z filii Bałuckiego Ośrodka Kultury. Można było tam plenerowo oglądać wystawę rzeźb Jadwigi Janus, pod uroczą nazwą „Patyczaki”. Warto podkreślić, że prezentowane tam dzieła wykonano z naturalnych produktów m.in. patyków czy worków jutowych.

Plenerowa wystawa „Patyczaków” Jadwigi Janus przed OT Wyspa Kultury na Radogoszczu Zachodzie

Jeszcze słowo o autorce wystawy. Niestety, nie ma jej już wśród nas, niemniej zostawiła po sobie wiele znamienitych prac. Mieszkańcy Łodzi powinni kojarzyć co najmniej dwie – Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pomnik Pękniętego Serca w Parku im. Szarych Szeregów oraz Pomnik Mikołaja Kopernika. Drugi z monumentów znajduje się przed szpitalem, którego słynny astronom jest patronem. Tyle tytułem przypisu.

Noc Muzeów 2021. „Zabrał ich ogień…”

Gdy już obejrzeliśmy „Patyczaki”, pojechaliśmy nieco dalej i dotarliśmy do Oddziału Martyrologii Radogoszcz należącego do Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z wystawą „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności kraju Warty w okresie II wojny światowej”.

Ekspozycja dotyczy okresu przed podpaleniem radogoskiego więzienia. Ukazuje historię Kraju Warty, niemieckiej prowincji utworzonej po wcieleniu Łodzi i regionu do III Rzeszy oraz życie codzienne mieszkańców Łodzi w okresie okupacji.

Wspomniana wystawa przybliża także organizację i administrowanie okupowanym terytorium poprzez sylwetki nazistów m.in. Artura Greisera i Wernera Wentzkiego. Na ekspozycji można ponadto zobaczyć: celę więzienną, izbę chorych w niemieckim więzieniu policyjnym, a także replikę tramwaju Lilpop II.

Wystawa jest multimedialna i nowoczesna. Zdecydowanie polecamy zapoznanie się z nią. Zachęcamy również do obejrzenia minigalerii zdjęć i już obiecujemy, że niebawem szerzej opiszemy tę wystawę i nasze wrażenia.

Każdy z naszych wpisów oznaczamy serią hasztagów, które będą stanowić dla Was informacje dot. danego miejsca. Szczegóły dostępne TUTAJ.

#lofryzplusem #zbuta #autem #nadwóchkółkach #atrakcje

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij