Lofry w krainie pszczół. Z wizytą w Pasiece w Lipce

Tym razem proponujemy Wam nieco inny wpis. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji odwiedziliśmy Pasiekę w Lipce. Porozmawialiśmy z pszczelarzami na temat ciekawostek z życia pszczół oraz o rodzajach miodów. Państwo Serafińscy opowiedzieli również o atrakcjach, jakie czekają na odwiedzających Pasiekę. Zapraszamy we wspólną podróż do świata pszczółki Mai 🙂

Czy wiecie, jak rozpoznać królową w ulu? Pan Grzegorz z Pasieki w Lipce wyjaśniał, że każda królowa ma naklejoną kolorową kropeczkę z numerem – kolor oznacza rok jej urodzenia. Co ciekawe, zwykła pszczoła żyje zaledwie 42 dni, a królowa nawet do pięciu lat. Skąd taka różnica? Jednym z powodów jest dieta szefowej ula – żywi się ona bardzo zdrowym mleczkiem pszczelim. Jeśli chcecie zobaczyć na żywo królową wśród swoich pszczół, odsyłamy Was do filmiku, który przygotowała Jadzia wspólnie z Bałuckim Ośrodkiem Kultury w Łodzi 🙂

Miód niejedno ma imię…

Jeśli lubicie jeść owoc pszczelej pracy, to zapewne znacie kilka jego smakowitych typów. W centralnej Polsce jest ich sporo. Wiosną możecie znaleźć w pasiekach miód z mniszka, następnie rzepakowy o charakterystycznej białej barwie, który wzmacnia układ krążenia i serce. Później pojawia się miód akacjowy, działający na układ pokarmowy i jelita. Co ciekawe, ten rodzaj przysmaku Kubusia Puchatka potrafi pozostać w stanie ciekłym nawet ponad rok.

W Polsce od kilku lat można natknąć się także na miód faceliowy. Dawniej ta roślina nie była u nas spotykana. Ten rodzaj miodu działa kojąco na drogi oddechowe. Jak zapewnia pan Grzegorz, gdy spróbujemy miodu faceliowego, powinniśmy poczuć na koniec lekki posmak cytryny. Jak widać, ten typ tego smakołyku ma swój własny oryginalny smak.

Najpopularniejszym miodem jest lipowy. Już od wieków wiadomo, że działa on leczniczo podczas przeziębień. Jednak powinniśmy uważać, gdy dodajemy go do gorących napojów. Miód traci swoje prozdrowotne właściwości, gdy osiągnie temperaturę 42 stopni lub więcej. Warto więc odczekać, aż herbata nieco ostygnie i dopiero wtedy dodać go do napoju.

Latem możemy spotkać także miód gryczany – rodzaj ciemnej odmiany tego przysmaku misia o małym rozumku. Działa on prozdrowotnie na nasze serce, jednak jest mniej smaczny. Ostatnim miodem, jaki możemy spotkać w centrum naszego kraju, jest nawłociowy.

Inną nazwą nawłoci jest mimoza, rodzaj żółtego chwastu popularnego na nieużytkach rolnych. Ze względu na właściwości działające na układ moczowy, ten miód polecany jest osobom starszym lub mającym problemy z nietrzymaniem moczu.

Jak każdy z nas może pomóc pszczołom?

Dużo napisaliśmy o miodzie, ale nie należy zapominać o pszczołach. Wszak wpis ten przygotowaliśmy w dniu ich święta. A skoro tak, oddajmy głos słynnemu uczonemu. Właśnie Albert Einstein podkreślał, że bez pszczół ludzkość wyginie. Jak zatem możemy pomóc tym bzyczącym owadom? Jest kilka sposobów. Do świetnych opcji należy sianie kwietnych łąk oraz rzadkie koszenie traw. Dzięki temu pszczoły będą miały czas na zebranie pyłku i nektaru z kwiatów.

Poza tym możemy postawić na balkonie lub w ogródku tzw. poidełka dla owadów. Woda w takim pojemniku powinna być dosyć ciepła, więc polecamy postawić go w nasłonecznionym miejscu. Żeby pszczoła się nie utopiła, musimy do wody wstawić jakieś kamyczki, gałązki lub kępki mchu – poidełko gotowe 🙂

Mini zoo, uloterapia, warsztaty plastyczne – Pasieka w Lipce czeka na gości

Jeśli postanowicie odwiedzić Pasiekę w Lipce, oprócz miodu możecie tam znaleźć wiele innych atrakcji. Niewątpliwie należy do nich mini zoo z zabawnymi, towarzyskimi kozami oraz gadatliwym pawiem.

Pan Grzegorz chętnie opowiada o pszczołach, można zajrzeć do ula i zobaczyć życie tych pracowitych owadów od kulis. Nieopodal pasieki czeka na Was absolutna nowość – domek do uloterapii. Możecie w nim odpocząć na dwóch drewnianych łóżkach, a pod Wami będą bzyczeć aż cztery ule, czyli… około 120 tysięcy pszczół!

Nie bójcie się, nie wlecą one do wnętrza domu, jest to bardzo dobrze zabezpieczone miejsce. A dzięki zainstalowaniu odpowiednich krat, wewnątrz chatki czuć zapach, jaki unosi się w prawdziwym ulu. Choć przez chwilę możecie zrelaksować się i poczuć częścią bzyczącej społeczności 🙂

To nie koniec atrakcji. Osobom preferującym zajęcia plastyczne polecamy zapisać się na warsztaty z robienia woskowych świec lub mydełek. W okresie Bożego Narodzenia istnieje możliwość pieczenia miodowych pierniczków. A jeśli do tego jesteście zwolennikami ekologicznych kosmetyków, możecie się tam zaopatrzyć w różne specyfiki z dodatkiem miodu, np. kremy do twarzy i ciała, balsamy do rąk, peelingi do ust lub ciała, szampony w kostce. Sprawdziliśmy, pięknie pachną i mocno nawilżają skórę 😉

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ofercie Pasieki w Lipce, zachęcamy do obejrzenia naszej krótkiej rozmowy z właścicielami tego miejsca.

Każdy z naszych wpisów oznaczamy serią hasztagów, które będą stanowić dla Was informacje dot. danego miejsca. Szczegóły dostępne TUTAJ.

#dladzieci #nauboczu #bezbarier #lofryzplusem #smacznie

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij