Babka ziemniaczana – podlaski przysmak nie tylko od święta

Zgodnie z obietnicą przychodzimy do Was z nieco innym wpisem. Tym razem opowiemy o jednym z dań regionalnych z podlaskiej kuchni. Nasz wybór nie jest przypadkowy, ponieważ ten przysmak można spotkać na bożonarodzeniowych stołach. Zapraszamy na wpis o… babce ziemniaczanej.

Jest to potrawa znana w wielu zakątkach naszego kraju, którą możemy spotkać pod różnymi nazwami m.in. babka ziemniaczana, babka kartoflana, babka galicyjska, kartoflak, pyrczok, rejbak, kajzer, kućmok, parepac, kugiel, bugaj, buldynek czy blacharz. Sposób przyrządzania jest wszędzie taki sam — bazuje na cieście ze startych surowych ziemniaków. Babkę ziemniaczaną możemy spotkać w restauracjach, np. w „Babce” w Białymstoku. Jednak mieszkańcy Podlasia przygotowują to danie także w okresie Bożego Narodzenia.

W białostockiej „Babce” możecie skosztować wiele regionalnych przysmaków

Babkę ziemniaczaną możemy upiec z różnymi dodatkami, np. skwarkami, kiełbasą lub wędzonym boczkiem, z grzybami, cebulą i majerankiem — ogranicza nas tylko wyobraźnia. Babkę ziemniaczaną możemy podać, np. z mizerią, surówką z kiszonej kapusty, kleksem kwaśnej śmietany, sosem grzybowym… Jest smaczna zarówno pieczona, jak i odsmażana na patelni.

Babka ziemniaczana z grzybami i mizerią

W Supraślu co roku organizowany jest Festiwal babki i kiszki ziemniaczanej „Uroczysko”, podczas którego odbywają się mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki. Świetne wydarzenie dla każdego smakosza 🙂 Babkę już poznaliście, czym zatem jest kiszka? Tak naprawdę te dwa dania różni od siebie to, że w pierwszym przypadku pieczemy sam farsz, a w drugim — ziemniaczanym farszem wypełniamy jelito wieprzowe, które następnie pieczemy.

Kiszka ziemniaczana to naturalne jelita zwierzęce wypełnione farszem

Zapraszamy na przepis na babkę ziemniaczaną, którą postanowiliśmy przygotować w domowym zaciszu — jako dodatek daliśmy wędzony boczek, ale równie dobrze sprawdzą się grzyby.

Składniki:

2 jajka

3 łyżki mąki ziemniaczanej

po łyżeczce: cukru, soli, majeranku, pieprzu, wędzonej papryki

300g wędzonego boczku/kiełbasy/smalcu

2 cebule

2-3 kg ziemniaków

trochę tłuszczu i bułki tartej do nasmarowania formy

Potrzebne składniki do przygotowania babki ziemniaczanej

Przygotowanie:

  1. Surowe, obrane ziemniaki ścieramy na tarce na najdrobniejszych oczkach (jak na placki). Jeśli ziemniaki puszczą bardzo dużo wody, możemy ją odlać i zostawić tylko skrobię. Jednak babka będzie się długo piec, więc woda powinna odparować w piekarniku.
  2. Boczek kroimy w kostkę.
  3. Wrzucamy mięso na patelnię i podsmażamy.
  4. Gdy boczek wytapia się na patelni, kroimy drobno cebule. Do boczku dodajemy cebulę i smażymy, aż ta się zrumieni.
  5. W tym czasie przygotujemy ciasto. Do masy ziemniaczanej dodajemy przyprawy: cukier, sól, pieprz, majeranek, wędzoną paprykę oraz mąkę i jajka. Wszystko mieszamy.
  6. Do masy ziemniaczanej dodajemy podsmażony boczek z cebulą. Mieszamy masę do połączenia składników.
  7. Blachę do pieczenia natłuszczamy masłem lub tłuszczem, który wytopił się ze skwarek. Najlepiej użyć prostokątnej, niskiej formy lub tzw. keksówki.
  8. Natłuszczoną formę obsypujemy bułką tartą.
  9. Masę ziemniaczaną przekładamy do formy do pieczenia.
  10. Wyrównujemy powierzchnię. Możemy na wierzchu położyć kilka gałązek ziół, np. tymianku.
  11. Babkę wkładamy do nagrzanego (do 200 stopni) piekarnika i pieczemy około 1h 50 min. Jeśli babka za bardzo się rumieni, to znaczy, że ciasto znajduje się za blisko grzałki.
  12. Babkę kroimy na prostokątne kawałki. Możemy ją jeść od razu lub poczekać, aż wystygnie i nabierze bardziej ścisłej konsystencji. Wówczas możemy plasterki babki podsmażyć na patelni.

Smacznego 🙂

Nasza wersja babki ziemniaczanej 🙂

Każdy z naszych wpisów oznaczamy serią hasztagów, które będą stanowić dla Was informacje dot. danego miejsca. Szczegóły dostępne TUTAJ.

#smacznie #galantaporcja #lofryzplusem #atrakcje #bezbiletu

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij